Muzyka w restauracji a opłaty dla ZAIKS
ZAIKS pobiera opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki z radia czy z płyt od praktycznie każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą i mającej styczność z ludźmi, czyli na przykład lokali, sklepów, zakładów usługowych, restauracji, a także od takich instytucji jak teatry, domy kultury i agencje artystyczne. Obowiązek ten omija osoby prywatne. A tak naprawdę – ile z tych pieniędzy trafia do twórców?
Opłaty do ZAIKS, czyli ile?
Opłaty są uzależnione od wielu zmiennych, między innymi od maksymalnej ilości gości, jaką jest w stanie pomieścić lokal. Przykładowo: w mieście do 10 tysięcy w lokalu dla około 50 gości opłata miesięczna to około 92 zł. W sklepie o powierzchni 300 metrów kwadratowych w Warszawie to 135 zł. Jak widać – opłaty nie są wielkie. Większość lokali sumiennie płaci je co miesiąc, a tych zalegających ścigają inspektorzy terenowi ZAIKS. Około 95% rozpoczętych postępowań sądowych z osobami niepłacącymi ZAIKSowi rozstrzyganych jest na korzyść tego stowarzyszenia.
ZAIKS dla twórców
ZAIKS chroni około 30 mln utworów. Przykładowo, w 2012 roku wśród twórców zostało rozdzielone około 354 mln złotych. Oczywiście, część pieniędzy jest potrącana na rzecz inkasa, którego wysokość jest określana przez władze stowarzyszenia. Prowadząc restaurację również należy ponosić comiesięczne opłaty, które nie są stałe – zależą od wielkości lokalu oraz ilości mieszkańców danej miejscowości.